Curenje vode u zidu je jedan od najčešćih problema, koji rešavaju vodoinstalateri. Ovaj problem može izazvati značajnu štetu ako se ne prepozna i ne reši na vreme. Takođe, može imati različite uzroke i manifestuje se na različite načine, od vlage i mrlja na zidovima do ozbiljnih strukturnih oštećenja.
Uzroci curenja vode u zidovima mogu biti loša ili neadekvatna hidroizolacija. Zidovi, posebno oni koji su u kontaktu sa spoljnim elementima, moraju biti pravilno izolovani kako bi se sprečilo prodiranje vode.
Cevi koje prolaze kroz zidove mogu se oštetiti zbog starosti, korozije ili mehaničkih oštećenja. Curenje iz ovih cevi može dovesti do akumulacije vode unutar zidova.
Oštećen krov ili zapušeni oluci mogu dovesti do prodiranja vode u zidove. Voda može pronaći put kroz pukotine ili oštećenja u krovu i završiti unutar zidova.
U nekim slučajevima, problem može biti uzrokovan kondenzacijom, naročito u oblastima sa visokom vlažnošću. Kondenzacija može dovesti do nakupljanja vlage unutar zidova, što može izazvati rast buđi i gljivica.
Posledice curenja vode u zidovima su rast buđi i gljivica, mrlje od vode na zidovima, oštećena struktura zidova. Kako bi se ovaj problem efikasno rešio često se radi snimanje cevi, što je novija metoda koja mnogo olakšava i ubrzava ceo proces dijagnostikovanja mesta curenja i sanacije.
Rešenja za curenje vode u zidovima je popravka i zamena cevi. Ako je problem izazvan oštećenim cevima, neophodno je odmah izvršiti popravku ili zamenu kako bi se sprečilo dalje curenje.
Redovno održavanje krova i oluka, uključujući čišćenje i popravke, može sprečiti prodiranje vode i oštećenje zidova.
Poboljšanje ventilacije unutar zgrade može smanjiti kondenzaciju i vlagu, što može sprečiti rast buđi i gljivica.
Redovno pregledanje zidova, cevi i drugih potencijalnih izvora curenja može pomoći u ranom otkrivanju problema i sprečavanju većih šteta.